Týždeň 2026-24
Po dlhom čase tu je týždenník, kde som najviac času strávil pri vizuálnej bodke na záver. @vlkodotnet
Zaujímavosť týždňa: AI právny slop
Dnes bude týždenník stručný (konečne). Minulý týždeň nás opustil Fable 5 a teraz vychádzajú najavo informácie, prečo. Vraj za to môže to, že robí veci dobre. Podhodili mu open-source kód jedného projektu a prikázali mu, aby našiel zraniteľnosti, čo on samozrejme odmietol. Ale na jednoduchý prompt "fix code" zraniteľnosti našiel ako chyby, vytvoril testy, aby nevznikli regresie, a kód opravil. A to nemal robiť, pretože aj keď by sme čakali, že toto presne by mala oprava vykonať, tak to ukázalo, že je príliš schopný, aby ho plebs ako my na presne takýto účel využíval.

Ale aby sme neboli na vládu USA len zlí, tak podobné opatrenie už pripravovali dlhší čas, živené najmä tvrdeniami Anthropicu o tom, ako ich model dokáže rozbiť každý software. Okrem toho veľké technologické firmy tlačia na AI reguláciu v USA. To preto, že teraz si môžu štáty regulovať AI ako chcú a niekedy aj viac, ako by firmy chceli. Práve Trump by mohol pretlačiť federálny zákon, ktorý by mohol byť troška menej prísny, ako jeho nástupca. A čas s prichádzajúcimi voľbami do Kongresu sa kráti.

Vypnutie Fable 5 spustilo debatu v krajinách mimo USA, či nás takéto rozhodnutia neohrozia. Ak niekto bude mať lepší model, ktorý bude môcť analyzovať váš software, tak to môže so sebou niesť celkom veľké bezpečnostné riziko. Dosiaľ sme sa v EÚ spoliehali, že si tieto služby jednoducho nakúpime z USA.

Je dosť pravdepodobné, že Fable 5 bude opäť spustený verejne len pre občanov USA. Ako ale zabezpečiť, aby ste splnili literu zákona a takýto prístup zabezpečili? Odpoveď je overenie identity, ktoré Anthropic práve predstavil.

Nejako by som to mal uzavrieť. Najlepšie asi tým, že vyšla nová štúdia, ktorá ukazuje, že Gen Z (ja som až Generation X, takže osobnú skúsenosť nemám) prestáva dôverovať AI. Bojí sa, že ju pripraví o prácu. Navyše vzrástla skepsa voči jej spoločenskému prínosu, dokonca ju odmieta používať. Vzhľadom na to, že práve Gen Z by mala byť budúcim ťahúňom ekonomiky, ktorá bude s AI žiť, tak to neznie veľmi dobre.

BIZ okienko
SpaceX kupuje Cursor za 60 miliárd dolárov. Nepoužije na to peniaze z IPO, ale dôjde k zámene akcií. Aj tak to z ľudí v Cursore urobí pár nových milionárov.

Cursor predstavil Origin. To je Git hosting pre AI agentickú éru, ktorý zvládne až 22,6 commitov za sekundu. To pre prípad, že máte AI orchestračný framework a tradičný GitHub vám nestíha.

Keď už sme pri verzovacích systémoch, tak Epic Games uviedol Lore. Čo je verzovací systém určený pre tvorcov hier, prípadne tých, čo pracujú s binárnymi dátami.
Hyundai odkúpil zostávajúci podiel spoločnosti Boston Dynamics od SoftBank za 325 miliónov dolárov. Hyundai chce použiť výsledok vývoja Boston Dynamics humanoida Atlas vo vlastných výrobných zariadeniach.

Hetzner oznámil druhé zvyšovanie cien. A ide o celkom dramatické zvýšenie: v EÚ je to od 30 do 175 %, v USA od 107 až po 209 %.
Nakoniec analýza trendu elektrických vozidiel za rok 2025. Okrem USA ich predaj rástol všade. Narástol aj trh s ojazdenými EV, a to až na viac ako 3 milióny predaných kusov.
AI okienko
Visa a OpenAI predstavili spoluprácu, ktorá má priniesť globálnu infraštruktúru na AI agentické nakupovanie. Konkurencia v podobe AP2 od Google alebo x402 protokolu tu už existuje.

Google predstavil Open Knowledge Format v prvej verzii. Ten prepája Markdown súbory, YAML frontmatter a adresárovú štruktúru na to, aby ako človek, tak aj AI, vedelo spracovávať rovnaké informácie.

Codex predstavil Record & Replay. To je funkcionalita, kde najskôr opíšete úlohu, potom povolíte nahrávanie obrazu a input zariadení. Potom vykonáte úlohu a Codex nevytvorí presnú nahrávku úlohy, ale posnaží sa úlohu zgeneralizovať tak, aby ju vedel vykonať za každých okolností.

Midjourney, to je tá firma za generátorom AI obrázkov, predstavila Midjourney Medical. To je zariadenie, ktoré dokáže vytvoriť 3D obraz celého tela za 60 sekúnd s milimetrovým rozlíšením pomocou ultrazvuku. Ak to bude fungovať, tak takému niečomu by sa určite každý lekár potešil, ale Midjourney na začiatku plánuje otvoriť wellness zariadenia, kde si prídete oddýchnuť, a toto bude taký vedľajší produkt.
Jedna zaujímavôstka na koniec. CrankGPT je AI zariadenie, ktoré nepotrebuje žiadne napájanie, pretože tým budete vy.

.NET okienko
Vedeli ste, že skompilovaný Regex je síce rýchly v jednovláknových scenároch, ale až 6x pomalší v multivláknových scenároch oproti nekompilovanej verzii? Ak vaša aplikácia beží vysoko paralelizovane, tak určite zvážte jeho použitie.
Workaround je použitie ThreadLocal, ktorý som osobne nepoznal. Ten vám vytvorí vždy len jednu inštanciu pre každý thread.

Linky na záver
Snap vytvoril podivuhodne obrovské AI okuliare. Za 2195 dolárov to budú prvé dostupné AR okuliare, kde nepotrebujete nič viac ako okuliare. Nepredpokladám, že budú mať nejaký globálny úspech, aj keď ide o zaujímavý kus technológie.

Vyšiel Android 17 a tu je zoznam noviniek pre nás vývojárov.

Iroh 1.0 je protokol, ktorý nahrádza IP adresy kľúčmi. Ak máte takýto kľúč, tak sa viete pripojiť na ľubovoľný ďalší kľúč bez toho, aby ste riešili sieťové pripojenie, prípadne kde sa aktuálne druhá strana nachádza.

Prípadová štúdia o tom, ako aplikácia Linear vytvorila aplikáciu, ktorá je webová, a pritom stále rýchla. Úplným základom je optimistická konkurencia, čo znamená, že dáta sa ukladajú lokálne a asynchrónne sa synchronizujú na server. Optimistická znamená, že kto príde posledný, vyhráva. Tento prístup nemusí byť vhodný pre všetky druhy aplikácií, ale je zaujímavé si o tom prečítať.

Syncthing je open-source nástroj, ktorý vám zabezpečí synchronizovanie súborov naprieč zariadeniami bez centrálneho servera. To je užitočné, ak napríklad máte niekde mimo svojho počítača kontajner, s ktorým chcete synchronizovať dáta.
CssQuake je Quake napísaný tak, že textúry, objekty a celá hra sú tvorené kombináciou HTML a CSS. Je tam obslužný JavaScript, ktorý sa stará o to, aby to celé fungovalo.










